About PVSC

Organizing Committee


Conference Chair
Angèle Reinders

Past Chair
Angus Rockett

Deputy Conference Chair/ Secretary
Alex Freundlich

Treasurer
Sylvain Marsillac

Program Chair
Seth Hubbard

Operations Chair
Maria Gonzalez

Deputy Operation Chair
Pete Sheldon

Deputy Program Chair
Sylvain Marsillac

Exhibits & Sponsorship Chair
Alex Howard

Exhibits & Sponsorship
Tracy Tarant

Sponsorship Co-Chair
Erika Brosz

Exhibits & Sponsorship (Sponsorship)
Bill Stueve

Exhibits & Sponsorship (Outreach Chair)
Marc Landry

Publicity Chair
Rebekah Feist

Deputy Publicity Chair
Jeremiah McNatt

Daily Highlights Coordinator
Stephen Bremner

Media Chair
Stephen Polly

Registration Chair
Arno Smets

Deputy Registration Chair
Jeremiah McNatt

Presentations and Publications Chair
Chris Bailey

Deputy Presentations and Publications Chair
Chris Stender

Publications & Registration Assistant
Tyler Grasmann

Tutorials Chair
Frank Dimroth

Deputy Tutorials Chair
Stephanie Tomasulo

Posters Chair
Annick Anctil

Deputy Posters Chair
Alessandra Colli

Awards Chair
Geoff Bradshaw

Deputy Awards Chair
Kyle Montgomery

Cherry Award Chair
Ron Sinton

Graduate Student Coordinator
Tyler Grasmann

Assistant Graduate Student Coordinator
Arno Smets

High School Program Chair
Rob Walters and Cory Cress

High School Program Co-Chair
Dave Wilt

Social Program Chair
PJ Walters

Solar Day Chair
Susan Spencer

Deputy Solar Day Chair
Stephen Polly

PV Jobs Chair
Jeff Gray

Deputy PV Jobs Chair Europe
Wilfried van Sark

Deputy PV Jobs Chair USA
Peter Bermel

Webmaster
Sachit Grover

Deputy Webmaster
Brent Nelson

Entertainment Chair
Ryne Raffaele

Sun Run
Larry Kazmerski

EDS Director
Samar Saha

J-PV Liason
Tim Anderson

Conference Administration
Moe Forestieri

International Committee Chair
Larry Kazmerski

Program Committee


Area 1: Fundamentals and New Concepts for Future Technologies
Peichen Yu

Area 2: Thin Film Polycrystalline Photovoltaics
Mike Scarpulla

Area 3: III-V and Concentrator Technologies
Tyler Grassman

Area 4: Crystalline Silicon Photovoltaics
Pierre Verlinden

Area 5: Characterization Methods
Marina Leite

Area 6: Organic Photovoltaics
Woojun Yoon

Area 7: Space Technologies
Claus Zimmerman

Area 8: PV Module, Manuf, systems and Applications
Anton Driesse

Area 9: PV and System Reliability
Tony Sample

Area 10: Power Electronics
Barry Mathers

Area 11: Resource and Forcasting
Skip Dise

Area 12: Deployment and Sustainability
Mike Woodhouse


About PVSC


Latest News



Technical Sponsors