Technical Program

Technical Program

Please find the final program for PVSC 46 listed below.

  Sun - Jun 16      Mon - Jun 17      Tue - Jun 18      Wed - Jun 19      Thu - Jun 20      Fri - Jun 21   


Monday, June 17th

8:15 - 8:30 AM
PLENARY - SPECIAL SESSION: INTRODUCTION TO MONDAY AND TUESDAY PROGRAMS
Chair/Organizer: Sarah Kurtz
Plenary Ballroom

The PVSC schedules plenary presentations to highlight advances that may be of general interest, oral presentations in seven parallel sessions, and poster presentations. If you are new to PVSC, this brief introduction and announcements may be helpful toward your getting the most out of the conference.

8:30 - 9:00 AM
PLENARY - AREA 7: PLENARY PRESENTATION
Chair/Organizer: Claus Zimmermann
Plenary Ballroom
9:00 - 9:30 AM
PLENARY - AREA 3: PLENARY PRESENTATION
Chair/Organizer: Adele Tamboli
Plenary Ballroom
9:30 - 10:00 AM
PLENARY - AREA 2: PLENARY PRESENTATION
Chair/Organizer: Mike Scarpulla
Plenary Ballroom
10:00 - 10:30 AM
PLENARY - AREA 4: PLENARY PRESENTATION
Chair/Organizer: Gianluca Coletti
Plenary Ballroom
10:30 - 11:00 AM
BREAK - BREAK: COFFEE BREAK
Exhibit Hall
11:00 - 12:00 PM
PLENARY - KEYNOTE: OPENING KEYNOTE
Chair/Organizer: Sarah Kurtz, Mariana Bertoni
Plenary Ballroom
1:30 - 3:00 PM
ORALS - AREA 1: SPECTRAL SELECTIVITY
Chair/Organizer: Dongheon Ha, Rebecca Saive
Chicago 10
ORALS - AREA 2: ADVANCES TOWARDS HIGH VOC CDTE PHOTOVOLTAICS
Chair/Organizer: Brian McCandless , Akira Nagaoka
Chicago 9
ORALS - AREA 3: III-V MULTIJUNCTIONS
Chair/Organizer: Richard King, Elisa Antolin
Sheraton 2
ORALS - AREA 4: SILICON MATERIAL: FUNDAMENTALS, DEFECTS AND THEIR MITIGATION
Chair/Organizer: David P. Fenning, Brett Hallam
Sheraton 4-5
ORALS - AREA 5: PERFORMANCE TESTING AND STANDARDS
Chair/Organizer: Johnson Wong, Harrison Wilterdink
Chicago 8
ORALS - AREA 6: ADVANCES IN PEROVSKITE AND ORGANIC SOLAR CELLS
Chair/Organizer: Jeffrey Christians, Steve Harvey
Sheraton 1
ORALS - AREA 8: NEW MODULE MATERIALS, DESIGNS AND THEIR OPTIMIZATION
Chair/Organizer: Bonna Newman, Tom Felder
Chicago 6-7
3:00 - 3:30 PM
BREAK - BREAK: COFFEE BREAK
Exhibit Hall
3:30 - 5:00 PM
POSTERS - AREA 2: INTERFACES AND CONTACT LAYERS IN THIN FILM PV
Chair/Organizer: Amit Munshi, Xiangxin Liu, Charles Hages
Poster 2
POSTERS - AREA 3: III-V DEVICES, CPV, AND OPTICS
Chair/Organizer: Tyler Grassman, Ammar Nayfeh, Stephanie Tomasulo
Poster 1
POSTERS - AREA 4: MATERIALS & MODELING
Chair/Organizer: Andreas Fell, Jasmin Hofstetter, Jochen Loffler
Poster 3
POSTERS - AREA 5: CHARACTERIZATION 1
Chair/Organizer: Hidefumi Akiyama, John Moseley, Sarah Wieghold
Poster 4
POSTERS - AREA 6: IMPROVEMENTS AND SCALE-UP OF ORGANIC, HYBRID AND PEROVSKITE SOLAR CELLS
Chair/Organizer: Yong Huang, Stefania Cacovich, Urs Aeberhard
Poster 5
POSTERS - AREA 8: NEW MODULE MATERIALS AND DESIGNS
Chair/Organizer: John Watts, Roland Einhaus, Narendra Shiradkar
Poster 6
5:00 - 7:00 PM
BREAK - EXHIBITION: EXHIBIT RECEPTION
Exhibit Hall